Jiří Žáček

Jiří Žáček audiobook Karel Urban
Básník Jiří Žáček: „Obrázek jsem vytvořil jako poctu. Představuje Jiřího Žáčka jako Světlonoše, který vnáší radost do našich temných životů, svojí moudrou tvorbou,“ napsal kreslíř Karel Urban.

Na svém webu napsal: Čím je pro mne poezie? Způsobem myšlení, myšlení hlavou i srdcem. Autor poezie pro děti (ale i dospělé). Z poezie mu nejvíce vyhovuje písňový žánr, jak sám říká. Maminka mu zpíval písničky smutné, babička prý rozpustilé.  Oceňován za všech režimů: má jak zasloužilého umělce udělovaného za komárů, tak medaili za zásluhy, kterou uděluje režim současný. Žáček si kouřením přivodil rakovinu hrtanu, přišel o hlasivky. Naučil se mluvit jícnovým hlasem. Poezii považuje za způsob, jak obnovit vnitřní harmonii ve světě plném disharmonie. A jeho básničky jsou proto radostné.

Přesto i on si to schytal za svou básničku o maminkách. Zaveršoval:

K čemu jsou holky na světě?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály na toho, kdo je malinký.

Nevinný text nezkousli genderoví bojovníci, kterým se zdá, že báseň přispívá ke stereotypu vnímání ženy. Snad nás díky Žáčkově básni nečeká nová dívčí válka.


Dívčí skupina Pastelky v letech 1994 až 1996 Žáčkovy verše zpopularizovala. Nejslavnější se stala písnička Beruško, půjč mi jednu tečkuSlova jsou od Jiřího Žáčka. Jedná se výběr  šesti krátkých nezávislých básniček z Aprílové abecedy, které spojil do jedné písničky učitel Jan Kováč ze základní školy Bílovice nad Svitavou. Písničku napsal v roce 1986, a o mnoho let později ji se souhlasem Jiřího Žáčka i Jana Kováče nazpívaly Pastelky. V roce 1995 tato zhudebněná básnička stala druhou v hitparádě Eso na Nově. Beruška dodnes zůstává hitem s několika miliony shlédnutí.

audiobook jiří žáček pastelky
Pastelky s Beruškou naposled
Deník Rovnost 10.6.1996:
Dětská skupina Pastelky se ve středu 12. června v 8:30 a v 10:30 v brněnském Divadle Bolka Polívky načas rozloučí se svými příznivci. Derniéru bude mít jejich úspěšný pořad Berušky. Pastelky jsou čtyři desetileté holky. Jejich repertoár tvoří rytmické písně na texty Jiřího Žáčka. Od roku 1994 odehrály na 30 koncertů, natočily televizní klip Beruška, ve vydavatelství Fine art vydaly kazety a zpěvník. Připravují pravidelný televizní pořad Studio pastelky, který si budou děti sami uvádět.
*****
Zhudebněné básničky Jiřího Žáčka nazpívali také:
*Michal Prokop a Framus Five:
Blues o spolykaných slovech
*Karel Plíhal:
Negalantní kuplet o posledním zvonění
*Jitka Molavcová & spol.
Kapr v kapradí
Páv a doktor Gráf
*Petra Černocká:
Má málo kuráže
*Jana Koubková
Blues pro Janu K.
*Nevím:
Škaredý holky
*****
Zhudebnění poezie sám Jiří Žáček uvedl jako jeden ze způsobů, jak poezii zpřístupnit generaci, která poetická není.
Dětský časopis Pastelka o skupině Pastelky  se zhudebněnou básničkou Jiřího Žáčka: Kuchař hlad (hudba Pavel Kováč)
Dětský časopis Pastelka o skupině Pastelky se zhudebněnou básničkou Jiřího Žáčka: Kuchař hlad (hudba Pavel Kováč)

Napsat komentář