Malý princ

Malý princ je jedním z nejslavnějších děl moderní světové literatury. Malý chlapec je symbolem dobra, ztělesňuje lásku a přátelství. Knížka poprvé vyšla v roce 1943. Jedná se o nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéry, který v knížce formou dvojrole uplatnil i autobiografické prvky: Exupéry byl ve skutečném životě letec, ale současně pocházel z aristokratické rodiny, což zobrazil v princově osobě i jeho šlechtickém oděvu.

Jde současně o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. V knize je obsaženo mnoho metafor a přirovnání. Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky.

Malý princ pochází z malé planetky, kde jsou tři sopky (dvě činné a jednu vyhaslá). Tráví svůj den péčí o ně, preventivně vymetá i vyhaslou sopku (člověk nikdy neví) a na zbylých dvou si vaří snídani. Musí denně vytrhávat baobaby, které na planetce neustále rostou, jinak by se mohly po čase rozrůst a planetu zničit.  Malý princ si zamiluje růži, stará se o ni, ale jeho růže je velmi domýšlivá a pyšná. Domnívá se, že je jediná svého druhu.  Malý princ se rozhodne opustit domov, aby poznal vesmír. Při své cestě navštíví šest dalších planetek, každou z nich obývá jiný dospělý.

Autor je současně vypravěčem knihy. Vzpomínky na své dětství, kdy se pokoušel kreslit (zavřené a otevřené hroznýše) dovedly Exupéryho k názoru, že dospělí nechápou dětský svět, protože je plný fantazie. Ve druhé kapitole je už autor dospělým pilotem. Ztroskotal na Sahaře a setkal s malým princem. Malý princ chtěl nakreslit beránka, ale pořád se mu nelíbil. Proto mu Exupéry nakreslil beránka v krabici (díky své dětské fantazii si mohl představit takového beránka, jakého chtěl). Malý princ  vyprávěl o své planetce, sopkách, růžích a baobabech…Vyprávění pokračuje dále, kdy malý princ popisuje, s kým se na svých cestách setkal. Byl to nejprve král bez poddaných,  pak domýšlivec, který chtěl slyšet pouze chválu, také pijan, který pil, aby zapomněl, že se stydí, že pije a byznysmen, jež pořád dokola počítal hvězdy a tvrdil, že mu patří. Pátá navštívená planeta byla nejmenší ze všech. Vešla se tam pouze jedna pouliční svítilna a lampář. Jeho planeta se rok od roku točí rychleji a rychleji. A on musí pořád rozsvěcet a zhasínat svítilnu, nikdy nemá čas si odpočinout. Malý princ si myslel, že lampář je jediný člověk, se kterým by se mohl přátelit. Nepřipadal mu totiž směšný na rozdíl od krále, domýšlivce, pijana a byznysmena, protože se zabýval něčím jiným než sám sebou. Na šesté planetě bydlel starý pán a spisoval obrovské knihy. Byl to zeměpisec, ale vůbec nevěděl, jak vypadá jeho planeta. Neměl žádné badatele. Na této planetě poprvé ucítil lítost, že opustil svou křehkou květinu. Zeměpisec mu poradil, ať navštíví planetu Zemi. Ta byla sedmou planetou, kterou navštívil. Setkal se s hadem v Africe, s jednou bezvýznamnou květinou, mluvil na skály, které mu „odpovídaly“ ozvěnou, potkal zahradu plnou růží. Byl nešťastný, když zjistil, že  jeho květina není jediná svého druhu ve vesmíru, jak mu jeho růže tvrdila. Ale pochopil, že nemusí být jediná, pokud je tak blízká jeho srdci. Potkal lišku, která ho naučila, že si ji musí ochočit, aby se mu stala jedinečnou a výjimečnou. A také to, jak je nutno zchovávat řád. Potkal také výhybkáře, který třídil cestující po tisícových balících do vlaků. Nikdy nevěděli, kam jedou a nikdy nebyli spokojeni tam, kde byli. Jen dětí vědí, co hledají a co opravdu potřebují. Malý princ potkal také obchodníka, který měl pilulky utišující žízeň. Když člověk polkne jednu týdně, nemusí už pít, tím ušetří 53 minut týdně. Princ přemýšlí, co by s ušetřeným časem udělal: prý by šel pomalu ke studánce. Autor knížky – pilot snaží opravit letadlo, spolu s princem hledají studánku, protože jim dochází voda. Najdou ji, ale pak se malý princ se rozhodne, že se nechá uštknout hadem, aby se mohl zemřít a vrátit zpět na svou planetu za svou milovanou růží. Řekne pilotovi, že se neloučí navždy. Že vždy, když se podívá na oblohu, tak ta nejjasnější hvězda bude on.