Klasická a dětská literatura

Pohádky a klasická světová díla byly první audioknihy, když se jejich předčítání stalo součástí vysílání rozhlasu v minulém století. Řadu knih máme spojených se zvučnými jmény národních umělců: herců a recitátorů. V současné době je populární další kategorie, autorské čtení, kdy své dílo čte sám autor.


Malý princ byl vydaný v roce 1943 a jedná se o nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde současně o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. V knize je obsaženo mnoho metafor a přirovnání. Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky. Audioknizku si poslechněte na tomto odkazu.

„Co to znamená ochočit?“
„Je to něco, na co se moc zapomíná,“ odpověděla liška. „Znamená to vytvořit pouta…“
„Vytvořit pouta?“
„Ovšem,“ řekla liška. „Ty jsi pro mne jen malým chlapcem podobným statisícům malých chlapců. Nepotřebuji tě a ty mě také nepotřebuješ. Jsem pro tebe jen liškou podobnou statisícům lišek. Ale když si mě ochočíš, budeme potřebovat jeden druhého. Budeš pro mne jediným na světě a já zase pro tebe jedinou na světě…“


Příběh o Koblížkovi, jeho dobrodružné cestě a také zvířátkách je jednou z klasických pohádek, kterou znají děti po celé Evropě. Poslechněte si jej i vy v naší audioknize.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký je pohádka českého spisovatele Karla Jaromíra Erbena. Je to vyprávění o třech šikovných chlapech, kteří pomohli princi získat vytouženou princeznu. Poslechněte si, jak to bylo.

Pohádka o Smolíčkovi a o jelenovi se zlatými parohy je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších pohádek pro nejmenší děti. V příběhu je také obsažen výrazný výchovný moment, jak se vyplatí poslouchat rodiče a nenechat se oklamat cizími lidmi (jeskyňkami).

Napsat komentář