František Nepil

Jeho dílo je  biblioterapií laskavých slov, hřejivého poctu, radosti a chutí žít. František Nepil patřil k autorům a vypravěčům dobrotivého humoru, dokázal vyprávět nevšedně o všedních věcech… Své vtipné povídky četl každé ráno v rozhlase, dodával radost, ale i poučení. K nejúspěšnějším povídkám z cyklu Dobré a ještě lepší jitro patří povídka Tloustnout znamená stárnout. V ní František Nepil vzpomíná na své zkušenosti s hubnutím na kosmetické klinice MUDr. Leoše Středy. Shozená kila mu prodloužila život. Leoš Středa byl jedním z mála doktorů, ke kterému s důvěrou1 chodil. Poslechl ho, když se dozvěděl o rizicích jeho nadváhy pro těžce zkoušené srdíčko. Hubnutí s humorem a nadsázkou je hlavním mottem povídky:

František Nepil: Je tomu totiž už 40 let, co hubnu, či přesněji řečeno: redukuji svou nadváhu, jak tomu taktně říkají odborníci ….vývěsní štít, na kterém stálo MUDr. Leoš Středa a nikoli Mudrmat, Leokombinát nebo Reduktomašíntechnoimport … Nejpříjemnější byla ta dieta od pana doktora Středy, protože na první pohled vypadala, jako by ji sestavil František Ringo Čech. Při ní totiž smíte sníst k obědu dvě-tři pečená kuřata, tři-čtyři kila šunky a třeba plnou kabelu párků. Pozor si však musíte dát na zeleninu, vyhýbat se ovoci a pokud si k něčemu dáte třeba brambory nebo chleba, je třeba se jít rovnou pověsit na hrušku …

O medicíně a srdci je nejen povídka o ordinaci MUDr. Leoše Středy. František Nepil napsal také knížku Tělověda. Právě srdce (které měl sám nemocné) ho fascinovalo:

Srdce je nejrozsáhlejším a nejvšestrannějším skladištěm lidských citů. Jen považte, čeho všeho je sídlem : udatnosti a zbabělosti, zmužilosti i strachu, síly i slabosti, radosti i bolesti, dobroty i zloby, něžnosti i hrubosti, poslušnosti i vzpurnosti, laskavosti i hněvu, spravedlnosti i předpojatosti, náklonnosti i pohrdání, pýchy i skromnosti, hrdosti i zkroušenosti, přejícnosti i závistivosti, potěchy i trápení, upřímnosti i podlosti, odpovědnosti i lehkomyslnosti, a především lásky a nenávisti…

Proto se může srdce utrhnout, může usedat, krvácet, smát se, být rozervané i rozdrásané a tak dále…

Četl jsem však, a to mě ohromilo, co toto lidské srdce dokáže: jeho práce za den se prý rovná vyzvednutí jednoho tisíce kilogramů do výše třiceti osmi metrů.- To je, co? Vaše srdce je omnoho menší než vy. Tisíc kilo – to je asi tak Škodovka. A třicet osm metrů – to je desáté patro věžáku. Umíte si to představit? Jak ji to maličké srdíčko nese do desátého patra ? Po těch úzkých schodech?….

Ale stačí jediné slůvko, stačí vaše NE, a to neunese. Pod tím se složí. Víte jak těžká jsou asi slova? Važte je proto pečlivě….

Napsat komentář